Незалежні розслідування корупційних схем розкрадання держави: перший крок до міжнародних економічних санкцій проти високопосадовців

З метою проведення незалежних антикорупційних розслідувань фактів корупції у вищих ешелонах влади Центр протидії корупції спільно з виданням «Наші гроші» реалізує проект «Статки Януковича».

На спеціально створеному веб-сайті (http://yanukovich.info) незалежні експерти акумулюють матеріали і результати розслідувань фактів і схем використання службового становища з метою власного збагачення, в тому числі розкрадання державної власності і виведення коштів за кордон, з боку президента В.Януковича і його близького оточення. Об'єктом незалежних антикорупційних розслідувань стала поки що перша шеренга українських високопосадовців: члени сім'ї Януковича (Віктор Янукович і його син, новоявлений мільярдер Олександр Янукович, який лише за останні півроку втричі збільшив свій капітал і піднявся на друге місце в переліку 100 найбагатших людей в Україні), а також брати Клюєви, бізнес-імперія яких налічує понад 70 комерційних компаній. 

За оцінками американського економіста Андерса Ослунда, щорічні обсяги розкрадання української держави складають від 8 до 10 млрд. доларів США. І саме це є причиною дефіциту бюджету і зовнішнього боргу України, який від 2008 року зріс більш ніж у шість разів – від 89-ти до 550 млрд. грн., а до кінця 2014 року, за оцінками економістів, становитиме 700 млрд. грн. Як стверджує депутат європарламенту Міхаель Галлер (заступник голови групи ХДС/ХСС (Християнсько-демократичний і Християнсько-соціальний союзи) у Європарламенті), представники олігархічного бізнесу щороку виводять з України за кордон грошові суми, які є співставними з дефіцитом бюджету або державним боргом нашої країни. У той же час, лише одні металургійні підприємства Рината Ахметова, за офіційними даними Міністерства доходів і зборів, не перерахували за півтора року до держбюджету більше 100 млн. доларів.

«Авторитарний режим Віктора Януковича підживлюється його корупційно здобутими бізнес-активами, які відмиваються та легалізуються через міжнародну фінансову систему завдяки мережі компаній-прокладок та професійних посередників, – зазначається у відкритому зверненні представників громадянського суспільства до лідерів країн Європи та США, депутатів Єврокомісії, конгресменів США, правоохоронних органів та фінансових установ США та країн Європейського Союзу. Неурядові організації і незалежні експерти просять на виконання міжнародних стандартів ФАТФ, імплементованих в Директивах ЄС та Акті Патріота США: 

  1. Правоохоронні органи країн Європи та США негайно заморозити рахунки, які відкриті за кордоном Віктором Януковичем, його сином Олександром та компаніями, де члени президентської родини є бенефіціарними власниками. Заморозити кореспондентські банківські рахунки, які дозволяють компаніям Януковича мати доступ до світової фінансової системи. 
  2. Фінансові установи країн Європи та США негайно відмовити в обслуговуванні бізнес-структур, які можуть належати політичному діячеві Президентові України Віктору Януковичу, його сім’ї, зокрема, сину Олександру Януковичу, та їх партнерам.

Відповідно до Міжнародних стандартів протидії відмиванню грошей (http://www.fi.ee/public/aml/FATF_vene_keeles.pdf), банкам забороняється співпрацювати із зарубіжними корумпованими політичними діячами. Банківські установи зобов'язані перевіряти джерела походження підозрілих коштів на рахунках політичних діячів, а також застосовувати інструменти персональних санкцій, такі як замороження незаконних активів чиновників. Політичними діячами, за європейським законодавством, вважаються всі керівники органів державної влади, члени парламенту – народні депутати, судді вищих судових інстанцій, їхні близькі родичі та бізнес-партнери. 

Відповідно до директив ЄС і стандартів ФАТФ, процедура блокування банківського рахунку, що має корупційне походження, здійснюється в такій послідовності: 

  1. Банк або інвестиційний фонд ідентифікує клієнта, визначає вигодоотримувача і джерело походження фінансових коштів.
  2. Фіксується підозріла операція і надсилається відповідний рапорт у фінансову розвідку (FIU, Financial Intelligence Units), підрозділи якої діють більш ніж у 100 країнах світу. 
  3. Фінансова розвідка (FIU) проводить розслідування і заморожує активи (рахунки, акції, нерухомість). 

Відкриті публікації перших результатів проекту «Статки Януковича», перекладені англійською і німецькою мовами, вже отримали першу реакцію в європейських країнах і США. Акціонери Deutsche Bank звернулися до дирекції цього банку, що обслуговує бізнес-структури Януковича-молодшого, з проханням розірвати ці ділові відносини. Закордонні банки вже розпочали блокування міжнародних платежів українських фінансових установ, змушуючи їх ідентифікувати відправників коштів. Українські банки вже починають змушувати перевіряти своїх клієнтів на наявність проти них міжнародних економічних санкцій.

«Українські чиновники майже не заробляють не підозрілих грошей, – зазначає голова Центру протидії корупції Дарина Калетнюк – Існує багато приводів поцікавитися закордонними фірмами, на які виводяться гроші з України, і з яких потім оплачують чиновницькі розкоші. Треба лише довести, що політики використовують іноземного агента для відмивання грошей».

Встановлення іноземних агентів, конкретних схем і способів відмивання грошей з України високопосадовцями і є головним завданням міжнародного проекту «Статки Януковича», результати якого стануть основою для проведення міжнародних антикорупційних розслідувань та діяльності відповідних компетентних установ і організацій.

Використано матеріали Цензор.НЕТ  [1]  [2]  [3], Главком, Українська правда  [1]

Joomla25 Appliance - Powered by TurnKey Linux